O nás     Inzerce     KontaktSpolehlivé informace o IT již od roku 2011
Hledat
Nepřehlédněte: Nově: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Správa dokumentů
Digitální transformace
Informační systémy
Hlavní rubriky: Informační systémy, Mobilní technologie, Datová centra, Sítě, IT bezpečnost, Software, Hardware, Zkušenosti a názory, Speciály

Pozoruhodné IT produkty 2021
E-knihy o IT zdarma

Odborné IT konference BusinessIT
Manuál Linux

Baterie firmy IBM využívá minerály z mořské vody a obejde se bez kobaltu

S využitím materiálů extrahovaných z mořské vody počítá návrh chemického složení baterií, který vyvinula společnost IBM. Přibližně za rok by firma chtěla představit funkční prototyp. Představená technologie překonává stávající lithium iontové baterie v podstatě ve všech parametrech, konkrétně výrobních nákladech, nabíjecích časech a energetické efektivitě.

Producenti elektrických akumulátorů hledají alternativní způsoby jejich výroby a chemického složení. Stávající technologie spoléhají na vzácné kovy a prvky vzácných zemin, jejichž ceny rostou a dodávky nedokáží pokrýt sílící poptávku. Tu generuje především automobilový průmysl, jenž masově elektrifikuje. Za nejproblematičtější kov bývá považován kobalt. Většina jeho světové produkce pochází z Demokratické republiky Kongo.

Alternativní technologie firmy IBM počítá s využitím mořské vody. Extrahované minerály se stanou základem nového typu akumulátorů. Aplikace nového návrhu by měla snížit nejen celkové náklady výroby, ale i řešit problémy s nedostupností v současnosti používaných vzácných kovů nebo se silně neekologickými, někdy i neetickými, a drahými způsoby jejich získávání.

Jako partnery pro přípravu komerční produkce a praktického nasazení nového typu baterií si společnost IBM vybrala firmu Daimler, dodavatele elektrolytu Central Glass a výrobce baterií Sidus. Do projektu vloží primárně své technologické know-how. Přibližně za rok chtějí partneři představit funkční prototyp.

K praktické aplikaci nové technologie přispěje také spolupráce s Tokijskou univerzitou. Společnost IBM v Japonsku, v rámci své tamní pobočky, instaluje jeden ze svých kvantových výpočetních systémů Q System One. Výzkumníci z univerzity jej dostanou k dispozici pro řešení praktických problémů s komerčním nasazením nového typu akumulátorů.

 

 


(19. 12. 2019 | Lukas_Kriz)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2011-2021 BusinessIT.cz, ISSN 1805-0522 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu BusinessIT.cz a ochrana soukromí | Používáme účetní program Money S3 | pg(7519)